301.dyon.pl
Lotnicy

Biografie

Wspomnienia

Inne teksty


Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari

Aż 259 lotników zostało odznaczonych Orderem Wojennym Virtuti Militari za swoje wybitne czyny podczas służby w 301 Dywizjonie. W całej historii działania Dywizjonu w jego szeregach służyło również wielu lotników, którzy zostali uhonorowani tym najwyższym polskim odznaczeniem wojennym za służbę w innych jednostkach. Czterem przyznano Order Virtuti Militari poraz drugi - Krzyż Złoty IV klasy.

Polskie załogi w 138 Dywizjonie RAF

Zestawienie przydziałów polskich załóg do brytyjskiego dywizjonu do zadań specjalnych od października 1941 r. do końca marca 1943 r.

Pierwszy lot do Polski

Opis przebiegu pierwszego lotu ze zrzutem do Polski, z dn. 7 listopada 1941 r., zaczerpnięty z książki Pana Kajetana Bienieckiego "Lotnicze Wsparcie Armii Krajowej"

Halifax BB340

Historia Halifaxa na którym latała jedna z polskich załóg ze 138 Sqn RAF.

"Sprawozdanie pilnych potrzeb bazy SOP-1"

Fragment większego dokumentu, o tyle ciekawy, że pisany zwyczajnym językiem, rzeczowo i konkretnie przedstawiającym sytuacje w jakiej znaleźli się lotnicy 1586 Eskadry z chwilą przeniesienia jej z Anglii do południowych Włoch.

"Nad powstańczą Warszawą"

Fragment książki Pana Wojciecha Krajewskiego "Powietrzna walka nad Bochnią", w której autor opisał ostatni lot załogi Liberatora GR-S KG890.

1586 Eskadra do Zadań Specjalnych.

Zestawienie lotów operacyjnych wykonanych przez polskie załogi w maju 1944 r.

1586 Eskadra do Zadań Specjalnych.

Zestawienie wysiłku oraz strat jakie 1586 Eskadra do Zadań Specjalnych poniosła niosąc pomoc Powstańcom Warszawy.


Dokoła powstania w Warszawie.

Felieton, który ukazał się w "Skrzydłach. Wiadomościach ze Świata" w drugą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 1946 r.


Bramcote, Swinderby, Hemswell...

Bazy RAF, na których stacjonował 301 Dywizjon.

cofnij

Jedynka | Lotnicy | Biografie | Wspomnienia | Fotografie