301.dyon.pl




Lotnicy

Biografie

Wspomnienia

Inne teksty





str. 1 | 2


W 1943 r. upatrując w tym szansy na ucieczkę, zgłosił się do prac fizycznych w kopalni węgla na Górnym Śląsku. Zgodnie z planem pod koniec czerwca (lub na początku lipca) 1943 r. uciekł, zamieniwszy się uprzednio mundurem i tożsamością z innym jeńcem, angielskim żołnierzem piechoty szer. Michaelem Alexandrem. Wkrótce schwytano go, doprowadzono do siedziby policji w Jaworznie. Został pobity przez gestapowców, a po ustaleniu prawdziwej tożsamości odesłany do Lamsdorf. W obozie za karę spędził trzy tygodnie w karcerze. Codziennie otrzymywał zaledwie kromkę chleba i garnuszek wody, nie miał materaca, a za toaletę musiało wystarczać wiadro. Kilka miesięcy później ponownie zaciągnął się do pracy w kopalni grafitu, tym razem w Czechach. Po raz drugi już uciekł jako angielski żołnierz szer. John Green. I tym razem został schwytany i odstawiony do Stalagu VIII-B. Zaprzestał prób dopiero po ogłoszeniu informacji o losie zbiegów z żagańskiego Stalagu Luft 3 (50 uciekinierów zamordowano, w tym sześciu Polaków).

2 lutego 1945 r. Fuśniak został ewakuowany na zachód w pierwszym rzucie jeńców, którzy opuścili obóz. Przez prawie trzy kolejne miesiące wędrował po 8-9 godzin dziennie, w mrozie, nieustannie zmagając się z głodem i wycieńczeniem. Pod koniec wędrówki zaczął odczuwać silne bóle w brzuchu (potem okazało się, że ich przyczyną były kamienie żółciowe), przez co odłączył się od głównej grupy jeńców i wraz z około trzydziestoma chorymi dotarł na południe od Magdeburga. Uwolnieniony został 16 kwietnia 1945 r. przez wojska amerykańskie w miejscowości Ditfurt. Po paru dniach wysłany został transportową Dakotą do Anglii. Trafił do Blackpool, później przebywał w jednej z baz RAF w hrabstwie Lincolnshire.

Józef Fuśniak zakończył służbę w Polskich Siłach Powietrznych w polskim stopniu sierżanta i angielskim Warrant Officera. Odznaczony został wspomnianym wcześniej British Empire Medal (jako jeden z 6 polskich lotników) a także pamiątkowymi odznaczeniami polskimi i angielskimi. W 1948 r. ostatecznie odszedł do cywila. Pracował przy projektowaniu elektrowni parowych, wodnych i atomowych. W 1960 r. uzyskał dyplom inżyniera mechanika MI Mech E, a od 1969 r. jest członkiem Związku Inżynierów Mechaników. W 1963 r. odwiedził Polskę, spotykając się z siostrą i udając się na pielgrzymkę do Częstochowy (po zestrzeleniu obiecał sobie, że jeśli tylko uda mu się przeżyć wojnę, pojedzie pomodlić się na Jasną Górę). W 1973 r. jego staraniem na Buckden Pike wzniesiony został pomnik, upamiętniający zabitych w katastrofie towarzyszy. Monument składa się z krzyża, figurki lisa oraz tabliczki z napisem (w tłumaczeniu): "Dziękując Bogu, rodzinie Parkerów i lokalnej ludności, ku pamięci piątki polskich lotników, którzy zginęli tutaj 31.1.1942" (jest błąd w dacie; winno być 30.1.1942). Obecnie Józef Fuśniak mieszka w Bexleyheath pod Londynem.

źródło: Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej dzięki uprzejmości p. Wojciecha Zmyślonego.


cofnij
str. 1 | 2





Jedynka | Lotnicy | Biografie | Wspomnienia | Fotografie