301.dyon.pl
Lotnicy

Biografie

Wspomnienia

Inne teksty

Urodził się 17 marca 1917 r. w Wólce Rudnickiej gm. Wilkołaz, pow. Janów Lubelski (obecnie pow. kraśnicki).Był synem Józefa i Jadwigi Ciołek (z d. Ściegienna). Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Wilkołazie, podjął naukę w Gimnazjum im. S. Staszica w Lublinie. Maturę zdał w 1936 r. po czym wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa (SPL) w Dęblinie Absolwent XII promocji SPL, mianowany został (w trybie wojennym 31 sierpnia 1939 r.) podporucznikiem obserwatorem. Przydzielono go do 5 pułku lotniczego, stacjonującego w Lidzie. W ramach 55 samodzielnej eskadry liniowej tego pułku brał udział w wojnie obro-
nnej 1939 r. Eskadra od początku września stacjonowała na lotnisku polowym w Maryninie k. Radzynia. Dysponowała 10 samolotami PZL 23B "Karaś", jednym samolotem Fokker FVII B-3m i jednym RWD-8.

Do Wielkiej Brytanii J. Ciołek dotarł w czerwcu 1940 r. i skierowany został do 12 Oddziału Wyszkolenia Bojowego (12. OTU - Operational Training Unit). W grudniu 1940 r. przeniesiony został do 18 OTU. W lutym 1941r. trafił do Szkoły Strzelców Pokładowych (AGS - Air Gunners School), a w pażdzierniku tego roku powrócił do 18 OTU na szkolenie bojowe. W czerwcu 1942 r. przydzielony został do 301 Dywizjonu Bombowego. W nocy z 5 na 6 sierpnia 1942r. samolotem Vickers Wellington IV wykonywał ( w stopniu porucznika nawigatora ) lot na minowanie wód w zatoce Lorient na zachodnim wybrzeżu Francji. Uszkodzony ogniem artylerii przeciwlotniczej samolot rozbił się w morzu. Zginęło pięciu członków załogi (J. Ciołek, L. Domański, A. Frankowski, W. Gohres i L. Kurowski). Uratował się tylko plut. pilot Paweł Hur, który został wyłowiony z morza i wzięty do niewoli. Jakub Ciołek i pozostali polegli członkowie załogi pochowani zostali na cmentarzu wojskowym Kerentrech w Lorient.( Francja działka 62 bis ,rząd E, grób 4 ). Był to jego 10 lot bojowy w szeregach 301 Dywizjonu.

W Wilkołazie czczona jest pamięć o poległym lotniku, jest też fikcyjny grób na miejscowym cmentarzu. Również Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły im. S. Staszica wymienia J. Ciołka wśród zasłużonych absolwentów tej szkoły.

Opracowanie: Zbigniew R. Muszyński, Gazeta Wyborcza z dn. 25-26 lutego 2012 r. nadesłała: bratanica Jakuba Ciołka, p. Danuta Grzesik.


cofnij

Jedynka | Lotnicy | Biografie | Wspomnienia | Fotografie